Nowe przepisy dotyczące wycinki drzew
Nowe przepisy dotyczące wycinki drzew
Informuję, iż z dniem 17 czerwca 2017 r. została wprowadzona ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody (Dz. U. z 2017 r. poz. 1074), a wraz z nią zmieniły się przepisy dotyczące wycinki drzew. Mocą tej ustawy dokonano zmiany treści art. 83f ustawy o ochronie przyrody. Stosownie do tego przepisu nałożony został na właścicieli nieruchomości obowiązek zgłoszenia zamiaru usunięcia drzew, których obwody pni na wysokości 5 cm przekraczają:
1) 80 cm – w przypadku topoli, wierzby, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
2) 65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
3) 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.
W przypadku usunięcia krzewu albo krzewów, właściciel nieruchomości obowiązany jest dokonać zgłoszenia zamiaru usunięcia krzewu albo krzewów rosnących w skupisku o powierzchni powyżej 25 m2.
Zamiar usunięcia drzew, należy zgłosić do urzędu Gminy, inaczej właściciel zapłaci administracyjną karę pieniężną.
Organ przyjmujący zgłoszenie zobowiązany został do przeprowadzenia oględzin przeznaczonych do usunięcia drzew w terminie 21 dni od dnia ich zgłoszenia, podczas których ustalony zostanie gatunek drzew oraz ich obwód na wysokości 5 cm. Z oględzin sporządzony zostanie protokół, którego zapis utraci moc po upływie 6 miesięcy od dnia jego sporządzenia. W przypadku nieusunięcia drzew w w/w terminie, tj. 6 miesięcy - konieczne będzie ponowne dokonanie zgłoszenia.
W przypadku uznania zasadności organ będzie mógł w terminie 14 dni od dnia oględzin, w drodze decyzji administracyjnej, wnieść sprzeciw co do zamiaru usunięcia drzew. Usunięcie drzew może nastąpić, jeżeli organ nie wniósł sprzeciwu w w/w terminie.
Jeżeli w terminie 5 lat od dokonania oględzin właściciel nieruchomości wystąpił o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę (np. budynku mieszkalnego, budynku gospodarczego, budynku związanego z prowadzeniem działalności rolniczej tj. stodoły, obory, kurnika) na podstawie ustawy z dnia 7 lipca1994 r. - Prawo budowlane, a budowa ta będzie mieć związek z prowadzeniem działalności gospodarczej lub rolniczej i będzie realizowana na części nieruchomości na której rosły usunięte drzewa będące przedmiotem procedury zgłoszenia, wówczas na właściciela nieruchomości nałożony zostanie, w drodze decyzji administracyjnej, obowiązek uiszczenia opłaty za usunięcie drzew.
Nadmieniam, iż w przypadku drzew rosnących na działce leśnej zgodnie z uproszczonym planem urządzenia lasu dla danej wsi, z wnioskiem o ich usunięcie należy wystąpić do Starostwa Powiatowego w Pabianicach do Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa (zgodnie z kompetencjami). W przypadku drzew lub krzewów rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków lub drzew uznanych za pomnik przyrody z wnioskiem należy wystąpić do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Jednocześnie informuję, iż prace w obrębie korony drzewa nie mogą prowadzić do usunięcia gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa, chyba że mają na celu: usunięcie gałęzi obumarłych lub nadłamanych, utrzymywanie uformowanego kształtu korony drzewa, wykonanie specjalistycznego zabiegu w celu przywróceniu statyki drzewa. Prace z tym związane powinny być wykonywane w sposób najmniej szkodzący drzewom.
Za usunięcie drzewa lub krzewu bez wymaganego zezwolenia, zniszczenie drzewa lub krzewu oraz uszkodzenie drzewa spowodowane wykonywaniem prac w obrębie korony drzewa, usunięcie drzewa pomimo sprzeciwu organu, usunięcie drzewa bez dokonania zgłoszenia lub przed upływem terminu (tj. 14 dni od oględzin) wymierzana jest administracyjna kara pieniężna