Turystyka i rekreacja

Kategoria: O Gminie
Opublikowano Super User

Turystyka i rekreacja

Gmina Dłutów stanowi bardzo dobrą bazę wypoczynkową dla mieszkańców powiatu pabianickiego jak również części województwa łódzkiego. Ze względu na tereny leśne obejmujące około 36,6% (3.170 h) powierzchni gminy nazywana ona bywa zielonymi płucami powiatu. Urozmaicona rzeźba terenu poprzez śródlądowe wydmy wraz z występującymi jeziorkami, rzeczkami, bagnami stanowi piękny krajobraz dla pieszych wędrówek licznymi leśnymi ścieżkami.

Teren gminy Dłutów spełnia się również jako miejsce wycieczek rowerowych. Znaczna część wyasfaltowanych dróg, liczne wioski niejednokrotnie posiadające w swym krajobrazie drewnianą zabudowę czy malownicze przydrożne kapliczki stanowią dodatkowy atut miłego spędzenia czasu podczas jazdy na rowerze. Bliskość dużych miast predysponuje naszą gminę do tego typu aktywnego wypoczynku.

 Również miłośnicy jazdy konnej nie będą zawiedzeni odwiedzając nasz region. W gminie Dłutów coraz prężniej rozwija się branża agroturystyczna. Na terenach wiejskich powstają nowe gospodarstwa agroturystyczne posiadające w swojej ofercie wiele atrakcji. Główną z nich jest jazda konna. W licznych stajniach wszyscy chętni mogą nauczyć się bądź podszkolić swoje umiejętności jeździeckie. Bardziej zaawansowani jeźdźcy mogą udać się na konną wycieczkę terenami gminy Dłutów podziwiając jej uroki z wysokości końskiego grzbietu. Dla miłośników tego typu wypoczynku warto wspomnieć iż nasza gmina znajduje się na trasie Łódzkiego szlaku konnego. Jest to najdłuższa tego typu trasa w Europie liczącą w tym momencie ponad 2000 km.

Od 2013 roku przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Drzewocinach została utworzona Sala Tradycji Ziemi Dłutowskiej. Powstała ona z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Dłutowa. W dużej mierze eksponaty zostały zebrane dzięki pomocy mieszkańców gminny, którzy chętnie wspomagali jej tworzenie prywatnymi zbiorami. Znajdują się tam między innymi stare narzędzia do pieczenia chleba, przygotowywania przędzy lnianej, szycia i prac w gospodarstwie rolnym, wiele przedmiotów codziennego użytku - lampy naftowe, żelazka z duszą jak również stare zdjęcia czy archiwalne dokumenty. Prezentowane będą w niej wydarzenia historyczne i współczesne. Zapraszamy do zwiedzania w dni robocze od 8:00 do 16:00 oraz w innych terminach po uprzednim uzgodnieniu z Sekretariatem Urzędu Gminy w Dłutowie. Więcej informacji tutaj

W kwietniu 2014 roku w Dłutówku odbyło się oficjalne otwarcie nowej atrakcji turystycznej województwa łódzkiego, czyli 35 tras questingowych. Zabawa polega na pieszym, rowerowym, konnym itp. zwiedzaniu tras, rozwiązywaniu zadań oraz gromadzeniu skarbów do odznaczeń. Quest na terenie gminy Dłutów nosi nazwę „Historia na ścieżkach natury” i prowadzi od cmentarza w Dłutowie przez teren obok kościoła, ulicą Główna do makiety samolotu Łoś i kończy się w gospodarstwie w Dłutówku. Opiekunem Questu jest Urząd Gminy w Dłutowie. Więcej informacji tutaj. W kolejnych latach powstały kolejne trasy questingowe, łącznie na terenie Lokalnej Grupy Działania "Dolina rzeki Grabi" jest ich 38. Ulotki wszystkich questów można pobrac tutaj

Na terenie gminy prężnie działają stowarzyszenia takie jak Gminny Ludowy Klub Sportowy, Dłutowski Klub Motorowy czy Towarzystwo Miłośników Dłutowa. Współpracując z władzami gminy organizują one szereg imprez na rzecz promocji naszego regionu. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj DKM który, co roku urządza różnego rodzaju festyny i rajdy o charakterze rodzinnym takie jak: rajd świętojański – motocyklem śladami historii gminy Dłutów, Piknik Country zawierający miedzy innymi pokazy jeździeckie, jak również od kliku lat goszczące u nas zawody cross country o randze rundy mistrzostw okręgu Łódzkiego.

Cross Country 2013 w Dłutowie

 I rajd świętojański – motocyklem śladami historii gminy Dłutów

Z powyższych względów gmina Dłutów jest ciekawą alternatywą spędzenia wolnego czasu przez mieszkańców dużych miast naszego regionu takich jak Łódź, Pabianice, Piotrków Trybunalski czy Bełchatów.

Bazę turystyczną i wypoczynkową w gminie tworzą między innymi:

-  Ośrodek Wypoczynkowy „Caritas” Archidiecezji Łódzkiej w Drzewocinach prowadzący całoroczną działalność : kolonie, obozy, turnusy dla dorosłych,

- Gospodarstwo agroturystyczne w Dłutówku z zapleczem noclegowym, stajnią, pojazdami konnymi, które proponuje wiele atrakcji; m.in przejażdżki konne, ogniska, imprezy plenerowe i okolicznościowe. Gospodarstwo w roku 2008 zdobyło III miejsce w konkursie wojewódzkim „Zielone Lato 2008”

-   Stajnia Marciny w Dłutówku. Oferuję ona: naukę jazdy, przejazdy bryczką, kuligi, jak również podkuwanie i werkowanie.

-    Stajnia Ślądkowice, oferująca ujeżdżanie koni, przygotowanie do zawodów, naukę jazdy dla początkujących i zaawansowanych.

-  „Stajnia pod Orzechem” w Leszczynach Małych. W zakres jej usług wchodzi: Gospodarstwo agroturystyczne, nauka jazdy konnej, pensjonat dla koni

- Hotel „Pod dębami” wraz z salonem weselnym w Pawłówku, który dysponuje salą bankietową nawet dla 350 osób oraz 50 miejscami noclegowymi.

-  Stajnia Karino w Czyżeminie. Posiada ona padok i maneż. Konie można pozostawić w pensjonacie znajdującym się w ośrodku. Oferuje ona także usługi instruktora jeździectwa, który może zapewnić także wypady turystyczne z końmi. Posiada również miejsca noclegowe.

2012.
Free Joomla Templates by Joomla 2.5 Template Maker