Sala Tradycji Ziemi Dłutowskiej

Kategoria: Projekty unijne
Opublikowano

Projekt

"Utworzenie Sali Tradycji Ziemi Dłutowskiej"

 

jest współfinansowany przez Unię Europejską

 

z Europejskiego Funduszu Rolnego oraz budżetu Gminy Dłutów

 

 

Dzięki dotacji z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego oraz za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Dolina Rzeki Grabi została utworzona Sala Tradycji Ziemi Dłutowskiej, która znajduje się w Drzewocinach w budynku dzielonym ze Środowiskowym Domem Samopomocy. Pomysłodawcami byli członkowie Towarzystwa Przyjaciół Dłutowa, którzy objęli Salę Tradycji oraz zgromadzone w niej eksponaty opieką merytoryczną.

 

07.09.2013 roku dokonano uroczystego otwarcia Sali Tradycji Ziemi Dłutowskiej.

Mieszkańcy Gminy Dłutów aktywnie wspierali gromadzenie eksponatów. Przynoszono stare narzędzia do pieczenia chleba, przygotowywania przędzy lnianej, szycia i prac w gospodarstwie rolnym, wiele przedmiotów codziennego użytku - lampy naftowe, żelazka z duszą itp. Zgromadzono również dziesiątki zdjęć, w tym niektóre pochodzące z początku XX w., stare dokumenty Urzędowe, stroje tradycyjne oraz bardziej współczesne wyroby koronkowe, szydełkowe i haftowane. W Sali Tradycji można również podziwiać współcześnie wykonane przepiękne akwarele. 

Meble do Sali Tradycji wykonał Pan Jan Rybak, autor repliki samolotu Łoś, znajdującej się w lesie w miejscowości Dłutówek, oraz wielu innych prac. Witryny, szafy i gabloty wykonano z płyty wiórowej oraz drewna, zostały ozdobione motywami geometrycznymi, nadają Sali Tradycji niepowtarzalny klimat. Remont pomieszczenia wykonali mieszkańcy Gminy Dłutów w ramach wolontariatu.

Zbiory stanowią obraz gminy, jej mieszkańców, przyrody i historii na przestrzeni wielu dziesiątek lat. Nie zabrakło również współczesnych zdjęć i prac. Każdy darczyńca został wymieniony w opisie przedmiotu, który podarował. 

Ekspozycja będzie zmieniana dwa razy do roku. Prezentowane będą w niej wydarzenia historyczne i współczesne. Zapraszamy do zwiedzania w dni robocze od 8:00 do 16:00 oraz w innych terminach po uprzednim uzgodnieniu z Sekretariatem Urzędu Gminy w Dłutowie.

Poniżej zdjęcia wykonane we wrześniu 2013 roku - Wystawa inauguracyjna:

 DSC0003 DSC0004 DSC0005 DSC0013

 DSC0006 DSC0014

 DSC0007 DSC0012

 DSC0008 DSC0009 DSC0015

2012.
Free Joomla Templates by Joomla 2.5 Template Maker